Організація зберігання продукції на складі.

          У бізнесі, прагнення заощадити кошти на орагнізації роботи складу і його оснащення, в подальшому, призводить до великих фінансових втрат. Адже правильне розміщення товару на складі гарантує його швидке відвантаження замовнику і мінімізує пошкодження при зберіганні. Тому оснащувати склад необхідно максимально продумано.

Способи зберігання товару на складі.

          Основними способами зберігання товару на складі являються:
 • Сортовий - розміщення товару в окремих зонах для кожного виду або сорту товару.
 • Партійний - зберігати окремими партіями, в яку можна включити різні види і типи товарів.
 • Змішаний - виділити для кожної партії окрему зону, забезпечену осередками для кожного окремого продукту (по сорту або виду). Тут з'єднуються два методи: партійний і сортовий.
 • За назвою - весь товар на складі сортуєте і зберігатися за своїм найменуванням.

Моделі складу.

          Після вибору розміщення товару, йде другий етап - вибір оптимальної моделі проектування самого складу. Існують такі основні типи:
 • U-подібна - зони вивантаження і завантаження розміщені паралельно, що дозволяє розділити товари між цими двома зонами, враховуючи завантаженість і мінімальні терміни обробки продукції, а також довготривале перебування товару на полицях складу.
 • Наскрізні моделі двох типів: L-образна і I-образна - території вивантаження і навантаження розташовані в різних сторонах складу. Таке планування складу дозволяє використовувати крос-докінг - прийом і віддача продукції через склад безпосередньо, не використовуючи довготривале зберігання.
Отже, який же макет планування складу вибрати? Якщо планується довгострокове зберігання товару, то краще підійде U-подібна модель складу. Якщо такої необхідності немає, то використовувати варто одну з наскрізних моделей.

Як підібрати стелажну систему.

          Стелажна система, а саме стелажі одні з основних елементів обладнання на складі, яке забезпечує зберігання і систематизацію розподілу товарів. Використовуючи при цьому всю вільну площу складу. Існують різні типи стелажів, які залежать від форми вантажу. Якщо вантаж приходить запакований на палетах і так само відвантажуеться, то вибираються палетні системи зберігання:
 • Фронтальна - класична система зберігання палет. При такій системі доступ є до кожної палеті товару.
 • В'їзна система (Drive In) - палети з товаром набиваються одна за одною. При такому зберіганні доступ є лише до перших паллет товару. Добре підходить для зберігання однотипного товару на складі. Максимально корисна система по організації площі складу.
Якщо товар поставляеться в коробках чи іншій тарі, то вибирається поличкова система зберігання. Також існую такі стелажні сиситеми:
 • Мезоніни та складські платформи
 • Консольний тип
 • Палетно-поличковий тип
  Паллетно-полочный тип
Дуже часто зустрічаються склади з наявністю всіх перерахованих вище систем. Адже, найчастіше, компанії займаються виробництвом або торгівлею товарами різних типів.

Розстановка стелажів.

          Після вибору моделі, необхідно скласти план по розташуванню стелажів. Звичайно, перша думка це «Наскільки місткий склад». Це безумовно важливо, але навіщо вам великий склад якщо швидкість реалізації завдань з пошуку та відвантаження товару мінімальна. Наприклад, з огляду на потребу покупців в сезонних товарах, необхідна їх наявність, а також легкодоступность на складі. Таким чином, сезонні товари і товари, які користуються великим попитом, слід пересунути ближче до території комплектації і відвантаження. Тим самим, несезонну продукцію слід перемістити подалі в зону зберігання. Що б враховувати всі ці нюанси, а також підвищити швидкість роботи на складі, потрібно ретельно спланувати розстановку стелажів.           Ще одним способом збільшення швидкості роботи складу є маркування всього товару (або партії) унікальними мітками. Завдяки такій позначці, працівник може швидко знайти продукцію. Але, варто враховувати, якщо ярлик знаходитися на піддоні, то працівникові доведеться переглядати всі товари поблизу, що займе багато часу, а швидкість виконання завдань знизиться. Найкраще місце для кріплення ярлика - поличка стелажа.

Спецтехніка на складах.

          Після установки стелажів, необхідно наповнити їх вантажем. Та не робити ж це руками на великому складі, за допомогою драбини. Для переміщення товару по приміщенню складу, використовується спецтехніка, яка виконує різні завдання: За допомогою гідравлічних візків, можна переміщати палети з товарами між зонами складу. Самохідні штабелери дозволяють завантажити і розвантажити палетні стелажі, комплектувати замовлення. Для заміни двох попередніх, використовується навантажувач, він розвантажує транспорт, переміщує товари, завантажує і розвантажує стелажі. Працює як зовні так і всередині складу. Звичайно, хороша складська техніка коштує дорого, також варто враховувати і її обслуговування. Але економити на ній не варто, адже це і швидкість роботи і безпеку працівників.